teknoloji-trendleri

Hemen her sektörde yapay zeka etkilerini gösteriyor. Peki ya 2019 teknoloji trendleri arasında ne kadar yer alıyor?

2019 yılı tüm dünyada teknolojik açıdan büyük gelişmelerin ve yeniliklerin yaşandığı bir yıl oluyor. 2019 yılının öne çıkan teknolojileri arasında, özellikle yapay zeka alanındaki gelişmeler büyük bir yer kaplıyor. Son 10 yılın yükselen trendi olan yapay zekanın kullanımı artık vazgeçilmez bir hal alıyor. İş hayatından oyun sektörüne, otomobillerden sağlık alanına kadar pek çok sektörde yapay zeka teknolojisinin etkileri kolayca görülebiliyor. Yapay zeka teknolojisinin bir alt bölümü olan makine öğrenimi ve arttırılmış analiz gibi teknolojiler de yine 2019 yılında oldukça gelişme gösteriyor. Özellikle nesnelerin interneti konusunda önemli atılımlar yapan dev teknoloji firmaları sayesinde, hem şirketlerin hem de kişilerin hayatı gitgide kolaylaşıyor.

CompTIA ve Tech Republic gibi teknoloji alanında önemli işlere imza atan sitelerin yayınladığı raporlara göre 2019, yapay zekanın ve makinelerin yılı oluyor. Rapora göre 5G teknolojisinin de gelişmesi ile birlikte yapay zeka ve nesnelerin interneti artık hayatın her alanında kendine yer ediniyor ve pek çok nesne birbirleriyle daha entegre bir şekilde çalışıyor. Bu teknolojiler, iş dünyasında şirketlerin daha verimli analizler yapmasını ve böylece ticaret hacimlerinin genişlemesini sağlıyor. Bu raporda herhangi bir nesnenin yapay zeka algoritmaları ve 5G internet teknolojisine sahip olduğunda sağlayacağı faydalardan bahsediliyor. Son dönemlerde otomobil sektöründeki inovatif gelişimler de raporu doğrular nitelikte yer alıyor.

Özellikle otonom araçlar konusundaki yatırımlar yapan dev firmalar, artık insansız araçlar, dronelar ve üst düzey yapay zekaya sahip hava araçları geliştirip üretiyor. Gelecek yıllarda yollarda boy gösterecek olan bu araçlar, teknolojileriyle şimdiden devrim niteliğinde gösteriliyor. Arttırılmış analiz ve veri yorumlama gücüne sahip bu akıllı araçlar sayesinde yolculuklar artık daha rahat hale geliyor.

Teknoloji devi Ericsson'un yayınladığı rapora göre, 2019'un yükselen trendlerinde 5G internet ağı ve "Edge Computing" önemli konumlarda yer alıyor. İçinde bulunulan internet çağında 5G internet ağı teknolojisi, dönemin en çok konuşulan ve üstüne kafa yorulan teknolojilerinden biri oluyor. 5G teknolojisi tam olarak hayata geçtiğinde, akıllı cihazlardan ev eşyalarına kadar pek çok alanda kendini göstermesi bekleniyor. Otonom araçlar için saliselerin bile önemli olduğu göz önüne alındığında 5G teknolojisi ile daha hızlı ve daha güvenli bir sisteme ne kadar ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkıyor. Nesnelerin internetinin 2019'da oldukça yükselişte olduğunu belirten başka bir rapora göre nesnelerin interneti teknolojisinin kullanımı, akıllı ev sistemlerinin ve teknolojik cihazların çok daha hızlı ve bütüncül şekilde yönetileceği anlamına geliyor.

Kuantum bilgisayarlar, akıllı alan teknolojileri ve üç boyutlu yazıcılar da 2019 yılındaki teknolojik trendler içerisinde kendilerine yer buluyor. Uçak ve hava araçları teknolojileri için gerekli olan kuantum bilgisayarlar, daha güçlü çözümler üretmek için son yılların üzerinde en çok çalışılan teknolojileri arasında yer alıyor. Daha çok reklamcılık, sinema ya da yazılı medya için tasarlanmış, toplantıların daha verimli yapılmasını sağlayan akıllı alan teknolojileri de bu yılın artan trendleri arasında yer alıyor. Grafik tasarım, reklamcılık, sinema gibi görsel sanatlar ağırlıklı alanlarda kullanılan üç boyutlu yazıcılar da 2019'da sağlık alanına gitgide daha da yerleşerek bu dönemin en önemli atılımlarından biri oluyor. Organların yazılabildiği, ameliyatların robotlar yardımı ile yapıldığı, arabaların yollarda kendi kendilerine otonom bir şekilde hareket edebildiği bir gelecek şimdiden inşa ediliyor.

Doğal dil anlama ve işleme konusunda da 2019 yılı altın çağını yaşıyor. Siri, Alexa, Google Assistant gibi sanal asistanlar sayesinde işlemlerinizi çok daha kolay halletme imkanınız her geçen gün çoğalıyor. Doğal dil anlama teknolojisi ile kusursuz şekilde oluşturulmuş chatbotların işinize nasıl katkı sağlayacağını öğrenmek ve çözümlerimizi dinlemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dünya değişiyor, geleceği bizimle yakalayın.

2019 Yılının Öne Çıkan Teknolojileri

İş hayatından oyun sektörüne, otomobillerden sağlık alanına kadar pek çok sektörde yapay zeka teknolojisinin etkileri kolayca görülebiliyor. Peki ya 2019 teknoloji trendleri arasında ne kadar yer alıyor?