NLU (Natural Language Understanding), yani doğal dilanlama, NLP’nin alt dillerinden biridir. Yapay zeka alanında çok önemli olan NLU, daha ziyade konuşmayı anlamak veya girdi olarak verilen metinleri anlamlandırmak üzerinde yoğunlaşır.  

NLP ve NLU için yürütülen çalışmalar ile yapay zekâ konusunda alınan mesafeler chatbot’ların da hızlı bir gelişim sürecine girmesini sağlamıştır. Büyük markalar ile başlayan chatbot kullanımı, elde edilen olumlu etkinin fark edilmesiyle birlikte, her seviyede kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde her iş modeline uygun çözümler sunabilen chatbot uygulamaları, dijital iş dünyasında yakın geleceğin en önemli olgusu olmaya adaydır. Aşağıda yer alan popüler platformlar sayesinde iş süreçlerinize destek olacak, pazarlama veya satış süreçlerinizi daha verimli yürütmenizi sağlayacak chatbotları kolayca oluşturabilirsiniz.             

DialogFlow

DialogFlow, sesli uygulama ve sohbet temelli konuşma arayüzler oluşturulmasını ve müşterilerin ürünler ile etkileşime geçmesini sağlar. Yapay zekâdan yararlanan DialogFlow, Google’ın makine öğrenme uzmanlığını kullanır. DialogFlow, Google altyapısı üzerine kurulmuştur ve Google CloudPlatform üzerinde çalışarak kullanıcıları ölçeklendirmeye izin verir. 20+ dil desteği ile uygulamalarınızın küresel bir boyut desteği kazanmasına yardımcı olur. DialogFlow ile birden fazla platform için uygulama geliştirebilirsiniz. Dialogflow kullanarak kullanıcılarınızın bulunduğu Facebook Messenger, Alexa, Cortana, Google Asistan gibi platformlar için uygulamalar veya botlar oluşturabilirsiniz. 

Luis

Luis; uygulama geliştirme, IoT cihazlarında doğal dil ve chatbot oluşturma için kullanılır. Luis, konuşma içerisindeki değerli bilgileri tanımlayabilmeniz adına tasarlanmıştır. Kullanıcı amacını yorumlayan Luis,cümle içinden topladığı değerli bilgiyi, farklı ve yüksek kaliteli bir dil modeli oluşturma amacına yönelik olarak dağıtır. Luis, güçlü geliştirici araçları ile donatılmıştır. Bu sayede hızlı çözümler elde edebilirsiniz.Kullandığı aktif öğrenme yöntemleri ile doğal dil modellerinin kalitesini sürekli olarak geliştirdiğinden modellerinizi her daim geliştirebilirsiniz.Kurumsal faaliyetler için de kullanılabilen uygulama, 13 dili destekleyen yapısı ile dünya çapında ulaşılabilen bir uygulamadır.      

Lex 

Amazon Lex, hem se, hem de metin ile chatbot oluşturmaya yardım eden bir hizmettir. Doğal dil anlama teknolojisi olan NLU ve konuşma tanımateknolojisi olan ASR kullanan Lex ile oldukça kullanışlı uygulamalar oluşturabilirsiniz. Lex, kullandığı derin öğrenme teknolojileri ile geliştirme süreçlerinin daha hızlı ve kolay olmasını sağlar. Kullanımı kolay olan bu uygulama sayesinde kısa sürede konuşma tabanlı ara birimler oluşturabilirsiniz. Amazon Lex'le oluşturulan chatbot'ların entegrasyonunu da kolayca yapabilirsiniz. Hazırlanan robotları mobil cihazlar, webuygulamaları, Facebook Messenger, Twilo SMS ve Slack gibi uygulamalar ile entegre edebilirsiniz. Kolay ulaşılabilirliği dışında maliyeti de uygun olan Lex ile kendi chatbot uygulamanızı kolayca oluşturabilir, size uygun platform üzerinden kullanabilirsiniz.  

Watson Assistant

Watson Assistant, konuşma arayüzleri oluşturma ve bunları istenilen uygulama, cihaz veya kanalda yayınlama imkânı sunar. Herhangi bir geliştirici bilgisine sahip olmayanların da kolayca kullanabilecekleri Watson Assistant, görsel iletişim düzenleyicisi barındırır. Watson Assistant ile geliştirilen konuşma arayüzleri; web sayfalarında, mobil uygulamalarda, akıllı telefonlarda veya mesajlaşma kanallarında kolayca dağıtılabilir. Uygulama 13 dili destekleyerek küresel etkileşimin üst seviyede olmasını da sağlar. Watson Assistant ile geliştirilecek uygulamalarınız sayesinde, hem lokal hem de küresel anlamda daha hızlı ve güvenilir bir gelişme elde edebilirsiniz.

flow-logo

SOR’UN Flow 

SOR’UN Flow, sürükle bırak yöntemiyle kolay bir tasarım süreci sunarak, yazılımcı değilseniz bile chatbot tasarlamanıza imkan tanır. Kullanıcılar herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan SOR’UN Flow ile NLP ve yapay zeka destekli chatbot oluşturabilirler. Ayrıca uygulama oluşturma sürecinde DialogFlow, Microsoft Luis veya IBM Watson gibi birbirinden iyi platformları kullanma olanağı elde edebilirsiniz. SOR’UN Flow ile kapsamlı veri analizleri yapabilir ve müşteri memnuniyetinizi en üst seviyede tutabilecek çalışmalara imza atabilirsiniz.

SORU'N FLOW beta sürümünü denemek için tıklayın!

Chatbot'lar ile işinize katacağınız artı değerlerin neler olabileceğini öğrenmek, çözümlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Daha Akıllı Chatbot’lar için En İyi NLU Araçları?

Günümüzde her iş modeline uygun çözümler sunabilen chatbot uygulamaları, dijital iş dünyasında yakın geleceğin en önemli olgusu olmaya adaydır. Üstelik iş sürecinizi geliştirmekte oldukça etkili.