Google'ın ilk olarak 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde piyasaya sunduğu Google Home, temelde bir akıllı asistan olarak çalışıyor. Şık ve sade tasarımıyla öne çıkan Wi-Fi hoparlör sayesinde desteklenen akıllı cihazlar ve uygulamalar sesli komutlar ile rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Cihazda yer alan güçlü mikrofon, sesinizi geniş bir mesafeden duyabiliyor. Size sadece; "Ok Google" dedikten sonra istediğiniz komutu vermek ya da sorunuzu sormak kalıyor.

Temel olarak Google Asistan uygulaması ile aynı çalışma mantığına sahip olan Google Home, birçok açıdan daha işlevsel bir kullanım deneyimi sunuyor. Söylenenleri algılama konusunda son derece başarılı bir performansa sahip olan Google Home, size tam anlamıyla asistanlık yapıyor. Diğer bir deyişle yaşamınızın kalitesini artıyor. Örneğin dışarı çıkarken, hava durumunu öğrenmek için; "Okey Google" dedikten sonra havanın nasıl olacağını sormamız yeterli oluyor. Cihazın sunduğu olanaklar elbette bu tip basit sorularla sınırlı kalmıyor. Özellikle nitelikli bir akıllı ev sistemine sahipseniz, Google Home size tabiri caizse geleceğin ev ortamını yaşatıyor.

Peki Google Home akıllı evleri nasıl daha yaşanabilir bir hâle getiriyor ve hayatınızı nasıl kolaylaştırıyor? En başta, sistemdeki detayları rahatlıkla kontrol edebilmenizi sağlıyor. Örneğin; Google Home ile uyumlu bir akıllı termostat kullanıyorsanız; tek komut ile ev içi iklimlendirmeyi kontrol edilebiliyor. Google Home ile entegre olabilen akıllı ışıklandırma sistemleri de sesli komut ile açılıp kapanabiliyor. Yorgun bir günün ardından yatağa uzandıktan sonra yanan ışığı kapatmak için kalkmanıza gerek kalmıyor. Artık yalnızca Google Home'a seslenmeniz yeterli oluyor.

Chromecast gibi ürünlerle entegre edilebilen Google Home sayesinde akıllı televizyonları yönetmek de mümkün oluyor. Google Home, günlük eğlence anlayışınızı değiştiriyor. Akıllı asistan; Google Play Müzik, Spotify ve YouTube gibi uyumlu platformlardan, sesli komut ile istediğiniz şarkıyı çalıyor. Güçlü hoparlörü ile dikkat çeken Google Home üzerinden günlük haberler takip edilebiliyor. Ailece bir araya geldiğiniz durumlarda oyunlarıyla da size eşlik eden Google Home ile podcast de dinlenebiliyor.

Google'ın sahip olduğu ya da üçüncü parti uygulama ve servisi destekleyen Google Home, bu yönüyle kullanıcıların beklentisini büyük ölçüde karşılıyor. Geliştirilmesi gereken noktaların başında ise dil desteği geliyor. Google Home'da, hâlihazırda bir Türkçe dil desteği bulunmuyor. Bunun yanında kullanıcıların birçoğu, Türkiye'de aktif olarak kullanılabilen servislerin de artması gerektiğini belirtiyor.

Günlük alışkanlıklarınızı konforlu bir häle getiren Google Home, akıllı çözümleri ile hayatınıza zenginlik katıyor. MOI Blog’da yer alan vaka analizi örneğinde de vurguladığı üzere, Google Home kullanıcılara, kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatıyor. Aynı çalışmada, cihazın sahip olduğu en önemli avantajlardan birisi olarak da Google'ın sahip olduğu dev bilgi altyapısı olduğu vurgulanıyor. Gerçekten de Google Home, yemek tarifinden maç skoruna kadar birçok farklı alanda kullanıcılara tatmin edici cevaplar sunuyor. Alarm kurmak, evde kaybolan akıllı telefonu bulmak ya da alışveriş listesi hazırlamak gibi konularda da işinizi kolaylaştıran cihaz, gerçekçi ve akıcı konuşma şekliyle de kullanıcılardan tam not alıyor.

Google Home, çoklu kullanıcı desteği ile 6 kişinin sesini tanıyabiliyor. Bu sayede aynı evde yaşayan kişiler kişiselleştirilmiş bir kullanım deneyimi yaşayabiliyor. Google Home, fiziksel özellikleriyle de göz dolduruyor. LED ışıkları ve dokunmatik üst yüzeyi ile öne çıkan cihaz, tasarımı ve renk seçenekleriyle de ev dekorasyonuna uyum sağlıyor. Ürünün, Google Home Mini ve Google Home Max gibi iki farklı modeli de bulunuyor. İçinde yaşadığımız dijital dönem, yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi kavramlarla iç içe yaşamayı gerektiriyor. Güçlü ve işlevsel bir akıllı ev deneyimi vadeden cihaz, dijitalleşen dünyada sağlam bir yer edinebilmenize yardımcı oluyor.

Siz de hayatınızı kolaylaştıracak yenilikçi teknolojileri deneyimlemek için bize ulaşabilirsiniz.

Google Home Nedir?

Temel olarak Google Asistan uygulaması ile aynı çalışma mantığına sahip olan Google Home, birçok açıdan daha işlevsel bir kullanım deneyimi sunuyor ve size tam anlamıyla asistanlık sağlıyor.