DoNotPay

İngiliz girişimci Joshua Browder tarafından geliştirilen yapay zeka destekli chatbot DoNotPay  ücretsiz olarak hizmet veriyor. Buluşuna “dünyanın ilk robot avukatı” diyen Browder, bu botun iki yıllık bir süre zarfında tam 375.000 park cezasını ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu ifade ediyor

Yapay zeka destekli hukuki danışmanlık hizmeti sunan ücretsiz bir chatbot uygulaması olarak hizmetine devam eden DoNotPay; bu mobil uygulama ile tek bir tuşa basarak herhangi bir kişiyi dava etmek için kullanılabiliyor. Aynı zamanda uygulama, kurumları dava etmeye ve haklarını arayan insanları karmaşık bürokratik işlemler içerisinde yönlendirmeye odaklanıyor.

KLM

KLM müşterilerilerinin soru sormaları ve uçuş bilgilerine kolayca ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla Messenger için bir chatbot geliştirdi.

Diğer havayolu şirketleri Facebook Messenger üzerinden bu hizmeti sağlıyordu ancak KLM bunun insanlara güven vermediğini ve iletişimin daha özel olması gerektiğini fark etti. Bu içgörüyle kendi sayfasına chatbot yardımıyla tasarlanan bir mesaj gönder butonu ekledi.

Bu eklenti müşteriden gelen Facebook mesajlarında %40’lık bir artışa yol açtı. Chatbot, rezervasyon onayları, check-in bildirimleri, uçuş kartları ve uçuş durumu güncellemeleri gibi pek çok görevi başarıyla gerçekleştirebiliyor. Ayrıca KLM müşterilerin müşteri hizmetlerinden memnun olup olmadıklarını da yine bot üzerinden gönderilen anketler ile ölçebiliyor.

Otokoç Otomotiv

İçersinde Avis, Budget ve Otokoç gibi firmaların yer aldığı Otokoç Otomotiv markaları SOR’UN ekibi ile geliştirdikleri yeni müşteri deneyimi uygulaması chatbotlar üzerinden araç kiralama, fatura ve tahsilat işlemleri ve kampanyalar ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Sorunuzu kısaca mesaj kısmına yazdığınızda hızlı bir şekilde sizi yardımcı olabileceği seçeneklerle birlikte yönlendiriyor. Aşağıdaki videoda Avis örneğinde göreceğiniz üzere; aracı alacağınız şehir ve ilçeleri sadece işaretleyerek hızlı bir şekilde yapmak istediğiniz işlemi tasarlanan chatbot üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Son olarak seçtiğiniz tüm bilgileri onaylıyor ve işleminizi 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirebiliyorsunuz.

Chatbot'ların işinize nasıl katkı sağlayacağını öğrenmek,çözümlerimizi dinlemek isterseniz bizimle iletişime geçin. Geleceği bizimle yakalayın!

İş Modellerine Başarıyla Chatbot Entegre Eden Markalar

DoNotPay, KLM ve Otokoç Otomotiv gibi Dünya'dan ve Türkiye'den birçok firma chatbotları iş modellerine başarıyla entegre etmiştir.