Ne kadar sık mesajlaştığımızı yukarıda sayılarla görebilirsiniz. Mesajlaşmaya yönelik geliştiren yeni ticari iletişime ise “Konuşarak Ticaret” deniliyor ve buna geleceğin trendi olarak bakılıyor. Konuşarak Ticaret (Conversational Commerce) kavramı mesajlaşma uygulamaları ile ticaretin kesişimine işaret ediyor.

Bu iletişimi aslında yapay zeka ile sağlıyoruz ve bunun bize pek çok açıdan katkısı oluyor. Hem müşteri olarak hem şirket olarak chatbot kullanımı verimi artırıyor. Basit ve otomatize işleri robotlara yönlendirebiliyoruz.

SOR’UN, kendi çözümlerini kullanan müşterilerinden elde ettiği veriler ile bazı istatistikler çıkardı. Bu istatistikleri incelediğimizde chatbot kullanımının basit iletişim işlemleri için ne kadar tasarruflu olduğunu görebiliyoruz.

Chatbotları iş modelinize entegre ettiğinizde maddi olarak 4 kat kar edebiliyor ve aynı zamanda 2 kat zaman tasarrufu sağlayabiliyorsunuz.

Zamandan tasarruf tamam, maliyetten tasarruf tamam ama insanları nasıl memnun edecekler diye düşünüyorsanız merak etmeyin... Chatbotların diyalogları olabildiğince insancıl ve samimi olma yolunda ilerliyor. Hatta çoğu insan chatbotların bir karakteri olması gerektiğini ve bu karakterin genellikle kurumu yansıtması gerektiğine inanıyor.

Chatbotların memnuniyet puanı ortalamaları 5 üzerinden 2.96 ile müşteri temsilcilerinin ortalamasını geçiyor.

Bütün bu saydıklarımızdan sonra müşteri ilişkilerinde chatbotlar tarafından yönetilecek işlem oranının %85 olacak olması kimseye tuhaf gelmemiştir diye düşünüyoruz.

Chatbotlar hayatımızın çok daha fazla alanına girecek ve çoğunlukla işlerimizi kolaylaştıracak. Bu duruma hazırlıklı olup süreç daha da hızlandığında şaşırmayın!

Chatbot'ların işinize nasıl katkı sağlayacağını öğrenmek,çözümlerimizi dinlemek isterseniz bizimle iletişime geçin. Geleceği bizimle yakalayın!

Markalar Açısından Chatbot Kullanımı: Verimli mi, Değil mi?

Yapılan araştırmalar, yapay zeka destekli chatbotların iletişim işlemleri için ne kadar tasarruflu olduğunu ve operasyonel verimliliği arttırıp, maliyetleri azalttığını ortaya koyuyor.