odeme_alan_chatbot

Yapay zekâ, doğal dil işleme ve derin öğrenme gibi konulardaki hızlı gelişim süreci, şirketler tarafından kullanılan chatbotları da etkiliyor. Günümüzde basit bir şikayet ya da geri bildirim alanı olmanın ötesine geçen chatbotlar, ödeme gibi işlemler için de kullanılabiliyor. Chatbot ile ödeme almak, müşterilerin kişiselleştirilmiş bir ödeme süreci yaşamasını sağlıyor. Sürecin sade olması ve doğrudan tüketici ile firma arasında işlemesi de chatbot ile yapılan ödemeleri avantajlı bir noktaya taşıyor. İnsan benzeri diyaloglar geliştiren chatbotlar, kullanıcıların dijital ortamda dahi doğal bir müşteri deneyimi yaşayabilmesine imkân tanıyor. Root Info Solutions tarafından yazılan makalede, konuyla ilgili çeşitli örnekler sunuluyor. Yazının devamında, bu makalede yer alan Payments With Platform API ve Masterpass Chatbot örnekleri detaylı olarak ele alıyor olacağız.

Payments With Platform API

Sunacağımız ilk örnek olan Platform API ile ödeme sistemi, şu anda Facebook Messenger(beta) ve Telegram ile birlikte kullanılabiliyor. Chatbot'un Messenger'da ödeme alma süreci, Payment Webhook ile gerçekleşiyor. Chatbot geliştiriciler, ödeme süreci için genel şablondan yararlanabiliyor. Geliştiriciler, genel şablon ile oluşturdukları ürüne, satın al düğmesi ekleyebiliyor. Popüler bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram'da ise chatbot ile ödeme işlemi yoğun şekilde kullanılabiliyor. Telegram'da Platform API ile ödeme sisteminde kullanıcı, satın al butonuna dokununca karşısına bir iletişim kutusu çıkıyor. Fiyat ve ödeme yöntemi gibi temel bilgilerin yer aldığı kutucukta isim ve teslimat adresi gibi detaylar da yer alıyor. 

Bu sistem tüketicilere konforlu bir alışveriş ortamı sunuyor. Özellikle online alışverişe sıcak bakmayan tüketiciler, sohbet penceresinin sağladığı samimi ortamda alışverişlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Müşteri deneyimini de iyileştiren sistem, doğal iletişim alışkanlıklarını teknoloji ile bir araya getiriyor. Platform API ile yapılan ödemelerin bir diğer avantajı da dijital medyada yaratılan etki ve bilinirliğini ölçülebilmesi noktasında ortaya çıkıyor. Firmalar; oluşturdukları kampanyaların, çevrim içi ve çevrim dışı satışları ne düzeyde etkilediğini görebilmek için de bu sistemden yararlanabiliyor. Doğal bir yazışma sürecine eklemlendirilen satın alma deneyimi, tüketicinin kendisini samimi bir ortamda hissedebilmesini sağlıyor. Gelişen teknolojiye ayak uyduran şirketler, chatbot kullanımına ve chatbot ile ödeme alma yöntemlerine her geçen gün daha fazla önem veriyor.

Masterpass Chatbot

MasterCard tarafından sunulan ve dijital ortamda ödeme yapmayı kolaylaştıran Masterpass, chatbot özelliğiyle de öne çıkıyor. Alışverişinin için diyalog ekranı üzerinden ödeme yapabilmenizi sağlayan sistem tüketicilere sade ve işlevsel bir çözüm sunuyor. Masterpass, ödeme çözümleri konusunda; Facebook Messenger, Telegram ve Skype ve benzeri birçok platformu da destekliyor. Masterpass chatbot, hem tüketicilere hem de işletme sahiplerine son derece fonksiyonel ve yenilikçi bir ödeme deneyimi sunuyor. Masterpass ayrıca, birçok kanal eşliğinde sunduğu çözümleriyle de kullanıcıların beğenisini kazanıyor. 

Doğallığı ve pratikliği ile öne çıkan chatbot ile ödeme sisteminin, geleceğin en önemli ödeme yöntemlerinden birisi olması bekleniyor. Bu doğallığın nedenleri arasında yapay zekâ ilk sıralarda yer alıyor. Yapay zekâ sayesinde yaratılabilen gerçekçi diyalog tasarımı, müşterinin kendisini güvenli bir ortamda hissetmesini kolaylaştırıyor. E-ticaret, hava yolları ve turizm gibi sektörlere başarıyla entegre edilen chatbotlar, ödeme özelliği ile müşteri-marka etkileşimine yeni bir boyut kazandırıyor. Yemek sipariş ederken ya da alışveriş yaparken kullanabileceğiniz chatbotlar sayesinde gerçekçi bir yazışma deneyimi eşliğinde ödeme yapabilmek mümkün oluyor. Günümüzde sıklıkla kullanılan chatbot ve akıllı asistan gibi yapay zekâ destekli teknolojiler, gelişmiş özellikleri ile kullanıcıların yaşam kalitesini artırıyor.

Yapay zeka destekli chatbotların işlerinize nasıl katkı sağlayacağını öğrenmek ve sunduğumuz çözümleri dinlemek için bizimle hemen iletişime geçin. Geleceği bizimle yakalayın.

Ödeme Alabilen Chatbotlar

Günümüzde basit bir şikayet ya da geri bildirim alanı olmanın ötesine geçen chatbotlar, ödeme gibi işlemler için de kullanılıp, bir çok avantaj sağlıyor. Peki bu avantajlar ne?