WhatsApp Business

WhatsApp Messenger gibi görünen fakat birçok ekstra özellik barındıran WhatsApp Business, küçük işletmeler için çözümler sunuyor. İşletme ve müşteri arasındaki iletişim üzerine odaklanan uygulama ile ilgili merak ettiğiniz detayları yazımızda bulabilirsiniz. 

Whatsapp Business Nedir?

WhatsApp Business, küçük işletme sahiplerinin müşterileri ile daha etkin bir şekilde iletişim kurabilmelerini sağlıyor. İlk olarak Android kullanıcılarının beğenisine sunulan uygulamanın tanıtımı 2018 yılının başlarında gerçekleşti. Yakın zamanda iOS için de kullanıma sunulan uygulamaya App Store’dan erişebilirsiniz. WhatsApp Business, WhatsApp Messenger’dan aşina olduğunuz işlevsel özelliklere sahip olmasının yanında, işinizi bir adım ileriye taşımanıza yardımcı olacak birçok detay da içeriyor.

WhatsApp Business’ı farklı kılan yenilikler arasında işletme profili oluşturma seçeneğini ilk sırada saymak mümkün. İşletmenizin e-postasını, web sitesini ve adresini ekleyebileceğiniz şirket profili sayesinde, kişisel profilin bir adım ötesine geçebilir ve profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz. Mesajların okunma sayılarına ulaşabileceğiniz istatistikler ve mesaj trafiğinizi verimli bir hâle getiren otomatik cevaplama gibi özel araçlarda WhatsApp Business’ın öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. 

Neden Kullanılmalı?

WhatsApp Business’ın işletmeler için neden önemli olduğunu anlatırken, WhatsApp Messenger’ın sahip olduğu yaygın kullanıma da değinmek gerekiyor.  Business of Apps sitesinde yer alan istatistiklere bakıldığında, WhatsApp’ın 180 ülkede 1.5 milyar aylık aktif kullanıcıya ulaştığı görülüyor. En yakın rakibi olan Facebook Messenger'ın aylık aktif kullanıcı sayısı ise 1,3 milyar. 

Top Social Messengers Around The World
Top Social Messengers Around The World

Küçük işletmeler, WhatsApp Business kullanarak bu istatistikleri kendileri için önemli bir avantaja çevirebilir. Müşterileri ile iletişim kurarken WhatsApp’ın popülaritesinden faydalanan işletmeler, olumlu geri dönüşler alabilir. Hem WhatsApp Business uygulaması hem de WhatsApp BusinessAPI, farklı ölçeklerdeki firmaların müşteriler ile güçlü bağlar oluşturmasını sağlıyor. Geçtiğimiz aylarda Wish, Netflix ve Uber gibi birçok önemli firma,WhatsApp Business API kullanarak testler yapmaya başladı bile.

WhatsApp Business ve WhatsApp Business API’nin Karşılaştırılması

WhatsApp Business küçük işletmelerin gereksinimleri için idealken, WhatsApp Business API daha çok orta ve büyük ölçekli firmalara uygun çözümler sunar. Her ikisiyle de kendi işletme profilinizi oluşturabilir,istatistiklere sahip olabilirsiniz. WhatsApp Business API, bir uygulama programlama arayüzü olmanın verdiği avantaj ile firmaların birçok farklı işlevi gerçekleştirebilmesini sağlıyor. İşletmenize has sorunların çözümü için WhatsApp Business API’yi verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

WhatsApp Business API ile konum paylaşımı ve belge paylaşımı gibi özelliklerden de faydalanmak mümkün. Ayrıca WhatsApp Business API, internet sitesi üzerinden de pratik ve etkili bir şekilde kullanılabiliyor. WhatsApp Business API, müşteri hizmetleri mesajı gönderirken ya da bildirim şablonları hazırlarken de işinize yarıyor. Müşterilerinize hızlı ve tatmin edici dönüşler yapmanızı sağlayan WhatsApp Business API ile firmanızın yarattığı olumlu algıyı güçlendirebilirsiniz.

WhatsApp Business API ve Chatbot İlişkisi 

Otomatik diyaloglarla müşterilerinizin sorularına hızlı geri dönüşler yapabilen Chatbot’lar halihazırda birçok önemli firma tarafından kullanılıyor. WhatsApp Business API ile entegre bir şekilde oluşturabileceğiniz nitelikli bir Chatbot, müşteri ilişkileri konusundaki başarınızı artırabilir. WhatsApp üzerinden sunacağınız Chatbot servisi, müşterilerinize popüler bir ortamda destek olabilmenizi sağlayarak kullanıcı deneyimini iyileştiriyor. Günümüzde Chatbot oluşturmak da düşündüğünüz kadar zor değil. WhatsApp gibi etkili bir platforma ekleyeceğiniz Chatbot’lar ile kaynaklarınızı çok daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

WhatsApp Business API ile şirket profilinize entegre edebileceğiniz kapsamlı bir Chatbot, işletmeniz ile kullanıcılar arasında gerçekleşecek iletişimin hızını ve kalitesini artırıyor. WhatsApp Business uygulamasına entegre edilen bir Chatbot kullanarak müşterilerinizle verimli ilişkiler kurmak istiyorsanız, bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. 

WhatsApp Business Rehberi

WhatsApp Business, işletme sahiplerinin müşterileri ile daha etkin bir şekilde iletişim kurabilmelerini sağlıyor. Chatbot'lar ile beraber kullanımı sonucunda müşteri ilişkisine etkileri nedir?