yeni is kolari

Son dönemde insanlığın en büyük korkularından birisi yapay zekanın işlerini ellerinden almalarıdır. Hep yapay zekanın yapabildiği işler konuşuluyor ve bu işleri yapay zekalar düzenli olarak yapmaya başlarsa, insanların işsiz kalacağından bahsediliyor. Ancak yapay zekanın getirdiği ve getireceği iş kollarından ise hiç bahsetmiyoruz.

Yakın bir geçmişe kadar bowling oyununda labutları dizme işini insanlar yapıyordu. Ne büyük vakit kaybı değil mi? Neyse ki artık bu işi makineler yapıyor. Veya elektrik bulunmadan önce sokak lambalarını yakmak ve söndürmekle görevli kişiler vardı. Uzun zamandır otomatik yapılan bu işi şimdi çıkıp birisinin yeniden yapmaya çalıştığını hayal edin… Elektrik için insanların işlerini elinden aldı dersek;  elektrik mühendislerine, elektrik tamircilerine, ampül üreticilerine ve elektriğin varlığı ile hayata geçen daha pek çok meslek koluna haksızlık etmiş olmaz mıyız?

Yapay zekanın zamanla bazı işleri elimizden alacağı tabii ki bir gerçek fakat bize yeni iş kolları da sağlayacak. Alışması elbette zaman alacaktır ancak şimdiden kendimizi alıştırsak hiç fena olmaz. Gelin birlikte yapay zeka teknolojisinin önemli bir ürünü fakat yalnızca bir kolu olan chatbotların sağlayacağı yeni iş kollarına bakalım:

Chatbot geliştirme mühendisi, derin öğrenme mühendisi, veri bilimci, yapay zeka tasarımcısı, yapay zeka diyalog tasarımcısı, chatbot çevirmenleri ve dil öğreticileri, chatbot pazarlamacısı… gibi meslekler yapay zekanın sadece chatbot kanadından var olan veya var olması beklenen mesleklerden sadece bazılarıdır. SOR'UN ekibinin hazırlayıp sunduğu “Sıkça Sorulan Sor'unlar” programında, bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. İzlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Şirketlere entegre ve dijital müşteri deneyimi yönetimi konusunda özelleştirilebilir çözümler sunan, yapay zeka ve doğal dil işleme destekli chatbotlar geliştiren SOR'UN'da,  hali hazırda bu işleri gerçekleştiren bazı arkadaşlarımız sizler için kısa bir şekilde işlerini özetlediler.

Ece Yenisöz Bekdikli, Yapay Zeka Diyalog Tasarımcı, 26: İsmim Ece Yenisöz Bekdikli. Yaklaşık 1.5 yıldır SOR’UN’da çalışıyorum. Yaptığım işi tek cümle ile ‘yapay zekayı konuşturmak’ olarak özetleyebilirim. Aslında yurt dışında bu pozisyonu “Conversational UX/UI Designer” olarak tanımlıyorlar. Biz burada Türkçe karşılığı olarak Yapay Zeka Diyalog Tasarımcısı’nı kullanıyoruz. Kullanıcıların markalara sorabilecekleri soru ve talepleri belirleyerek, karakterini marka ile birlikte oluşturduğumuz yapay zekaya bu sorulara ve taleplere nasıl cevaplar vermesi gerektiğini öğretiyorum. Bu işi yaparken yalnızca metin yazabilmek ve Türkçe’yi iyi kullanabilmek yeterli değil; ayrıca yaşadığınız toplumu iyi tanımak ve aynı dili konuştuğunuz insanların kendilerini nasıl ifade ettikleri veya edebilecekleri hakkında bilgi ve öngörü sahibi olmanız gerekiyor. Bu nedenle sosyal bilimler mezunu olan kişilerin bu meslekte daha başarılı olacağına inanıyorum.

Kübra Sülün, Yapay Zeka Diyalog Tasarımcısı, 27: SOR’UN’da iki aydır çalışıyorum. SOR’UN kurumsal çözümler için, ilgili soru ve talepleri cevaplamak üzere tasarlanmış yapay zekalar üretiyor, ben de bu işin diyaloglarının hazırlama kısmında yer alıyorum. Aslında tamamen yazılım ve teknoloji kaynaklı bir işin sosyal alanı diyebiliriz. Yapay zeka diyalog tasarımının; markaya gelebilecek sorular neler, bu sorular nasıl sorulabilir ve cevapları nasıl verilmelidir, bu diyalogları hazırlarken nasıl bir dil seçilmelidir gibi sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir süreci var.  Bir bebeğe konuşmayı öğretiyormuş gibi düşünüyorum. Kendini geleceğin mesleklerinin içinde ama daha çok sosyal bilim tarafıyla gören ya da görmek isteyenlerin yapacağı bir iş diyebilirim.

Chatbot'ların işinize nasıl katkı sağlayacağını öğrenmek, çözümlerimizi dinlemek isterseniz bizimle iletişime  geçin. Geleceği bizimle yakalayın!


Yapay Zekanın Gelişimi ile Hayatımıza Giren ve Girecek Olan Bazı İş Kolları

Yapay zekanın bazı meslekleri ortadan kaldırılacağı konuşulurken; bir yandan da yeni iş kolları doğuruyor. Bu yeni iş kollarından birisi de “Diyalog Tasarımcı”larıdır.